Nasıl Çalışır?

Nasıl Kiralarım?

PAKBİS Akıllı Bisiklet Kiralama Sistemi’nden 2 ayrı yöntem ile bisiklet kiralayabilirsiniz.

1-Kredi Kartı İle

Herhangi bir abonelik işlemi yapmadan kredi kartı bilgilerinizi girerek kiralama yapabilirsiniz.

Bisiklet kiralama terminalinde “bisiklet kirala” butonuna basınız.

Sözleşmeyi onaylayınız.

Kredi kartı ile kiralama seçeneğini seçiniz.

Kiralamak istediğiniz bisiklet sayısını seçiniz. (Aynı kredi kartı ile en fazla 3 adet bisiklet kiralama hakkınız bulunmaktadır.) Cep telefon numaranızı giriniz ve ileri tuşuna basınız.

Kredi kartı okuyucu bölümüne kartınızı takıp geri çekiniz.

Kart bilgileriniz okundu ise “3D güvenlik doğrulama” ekranına yönlendirileceksiniz.

Bisiklet başına 100 TL ön provizyon (blokaj) ücreti kredi kartınızda bloke edilecektir.

Cep telefonunuza gelen sms şifresini doğrulama ekranındaki kutucuğa girerek işlemi onaylayınız. Gelen hesap bilgileri sayfasında bisiklet kiralama adedini, son kullanım tarihini, bakiye bilgisini ve bisiklet kiralama şifrenizi görebilirsiniz. 

Tekrar Abonelik ekranına gelmek için  “ hesap bilgileri > kredi kartlı üye > kredi kartınızı kart okuma bölümüne takıp geri çekiniz”

Bisikletin bulunduğu park ünitesinden “giriş>şifre>giriş” tuşlayarak bisikleti alabilirsiniz.

*** Bisikleti  kiraladığınız günden 1 gün sonra saat 23.00’de bisiklet kullanımlarınız tahsil edilerek “ön provizyon” işlemi kurum tarafından kapatılır ve bankanıza kartınıza konulan blokajın kaldırılması talimatı gönderilir. Blokaj kapama zamanında hala teslim etmediğiniz bisiklet varsa bu işlem sonraki güne ertelenir.

*** Blokaj kaldırma sürecine kadar bisikletleri istasyonlara bırakıp tekrar alabilirsiniz. Ancak blokaj kapama zamanından önce aynı kredi kartını kullanarak yeni bir kiralama işlemi yapamazsınız. Bundan dolayı kiralamak istediğiniz bisiklet adedini doğru seçmelisiniz (aynı kredi kartı ile en fazla 3 adet bisiklet kiralayabilirsiniz).

2-Abone Kartı İle

İki farklı abonelik çeşidinden birini seçerek abonelik noktalarından, bisiklet kiralama terminallerinden, web sitesi ve mobil uygulama üzerinden üye olabilirsiniz (Abonelik noktaları dışında üye olmanız durumunda sistem onayını beklemelisiniz). Abone kartı ile en fazla 3 (Üç) adet bisiklet kiralayabilirsiniz.

Standart Abonelik:  Standart abonelik için kart bedeli olan 50 TL ücret ödemelisiniz. Bu ücreti ödediğiniz takdirde 1 yıl boyunca geçerli abone kartı sahibi olursunuz. Bisiklet kiralamak için kartınızda en az 5 TL bakiye olması gerekir.

Bisikletin bulunduğu park ünitesindeki ekrana abone kartınızı okutunuz.

Gelen ekranda parolanızı girerek giriş tuşuna basınız.

Aboneliğiniz aktif ve yeterli bakiyeniz varsa kilit açılacaktır. Artık bisikleti teslim alabilirsiniz.

Nasıl Üye Olurum ve Kredi Yüklerim?

PAKBİS Akıllı Bisiklet Sistemi’ne 3 farklı şekilde üye olabilirsiniz.

1-Abone Noktaları

Belediyemiz Sosyal tesisi olan PAMUK KAFE ÜNİVERSİTE (KİTAP KAFE) Abone Noktasından üyelik işlemlerinizi yaptırabilir, kredi kartı ile veya nakit olarak kredi yükleyebilirsiniz. Abone merkezimiz Hergün 10.30- 23.00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

(konum olarak istasyonlar kısmından Kitap kafe locasyonuna gidebilirsiniz)

2-WEB Sitesi

Üye işlemleri sayfasından “Üye Ol” butonuna tıklayınız.

Bilgilerinizi girerek sözleşmeyi onaylayınız ve üyeliğinizi gerçekleştiriniz.

Üye olduğunuz email ve web parolası ile giriş yaparak “Kart Al/Kredi Yükle” sayfasına gidiniz. Sisteme ilk kez abone oluyorsanız veya daha önce abonelik bedeli hiç ödememiş iseniz sistem sizden standart abonelik seçeneğini seçmenizi isteyecektir. Standar abonelik seçeneğini seçerek abonelik ücretini ödeyiniz.

Abonelik ücretini ödedikten sonra “Kart Al/Kredi Yükle” ekranına tekrar giderek kartınıza kredi yükleyiniz.

3-Mobil Uygulama

Üye işlemleri sayfasından “Üye Ol” butonuna tıklayınız.

Bilgilerinizi girerek sözleşmeyi onaylayınız ve üyeliğinizi gerçekleştiriniz.

Üye olduğunuz email ve parola ile giriş yaparak “Kart Al/Kredi Yükle” sayfasına gidiniz. Sisteme ilk kez abone oluyorsanız veya daha önce abonelik bedeli hiç ödememiş iseniz sistem sizden standart veya yıllık abonelik seçeneklerinden birini seçmenizi isteyecektir. Birini seçerek abonelik ücretini ödeyiniz.

Abonelik ücretini ödedikten sonra “Kart Al/Kredi Yükle” ekranına tekrar giderek kartınıza kredi yükleyiniz.

Üyeliğiniz sistem üzerinden onaylandıktan cep telefonunuza sms olarak iletilecektir.

Nasıl Kullanırım?

Kartlı Üyeyim. İstasyondan Bisikleti Nasıl Kiralarım?

Kartlı üyeyseniz, bisiklet istasyonlarından herhangi birine gidip, bisikletin bağlı olduğu ünitede bulunan kart okutma ekranına kartınızı okutup şifrenizi girdikten sonra giriş butonuna basarak bisikleti otomatik olarak teslim alabilirsiniz.

 

Tek Kullanımlık Bisiklet Kiralama Şifresi Nasıl Alırım?

Mobil Uygulama üzerinden giriş yaptıktan sonra aşağıda görseldeki şekildeki gibi şifre gelecektir. Şifreyi bisikletin takılı olduğu tuş takımına giriş> şifre > giriş şeklinde tuşlama yaparak bisiklet kilitten ayrıldıktan sonra kullanmaya başlayabilirsiniz.

 

Web sitesinden tek kullanımlık şifre almak için üyeliğinize giriş yaptıktan sonra  Şifre SMS ile gelecektir. Şifreyi bisikletin takılı olduğu tuş takımına giriş> şifre > giriş şeklinde tuşlama yaparak bisiklet kilitten ayrıldıktan sonra kullanmaya başlayabilirsiniz.

Hesabınızda bakiye yeterli ise şifreniz cep telefonunuza sms olarak iletilecektir. Bu şifreyi kullanarak bisikletin bulunduğu park ünitesindeki ekrandan “giriş>şifre>giriş” tuşlayarak bisikleti alabilirsiniz.

Hangi Saatler Arasında Kullanabilirim?

Akıllı bisiklet kiralama sisteminde saat sınırlaması yoktur. Sistem 7/24 açıktır.

Abone Kartıyla Kaç Bisiklet Kiralayabilirim?

Bir abone kartıyla 3 (üç) adet bisiklet kiralayabilirsiniz. Bunun için kartınızda her bisiklet için en az 5 TL bakiye bulunması gerekmektedir.

Kredi Kartıyla Kaç Bisiklet Kiralayabilirim?

Kredi kartınızla en fazla 3 (üç) adet bisiklet kiralayabilirsiniz.

Abone Kartıma Nasıl Kredi Yüklerim?

Kartınızı kredi yükleme işlemlerini abone noktaları, web sitesi ve mobil uygulama üzerinden yapabilirsiniz.

Nasıl Teslim Ederim?                       

Kiraladığım Bisikleti Nasıl Teslim Ederim?

Bisikleti tüm istasyonlardaki boş parklara yerleştirebilirsiniz. Yerleştirirken durakta yeşil ışığın yandığından emin olunuz. Hizmet dışı olan parklara yerleştirmeyiniz. Aksi halde sistem bisikleti teslim almayacaktır.

Bisiklet kilidi yuvaya gelecek şekilde yerleştiriniz. Park ekranında adınız, soyadınız ve kalan bakiyeniz görünecek ve yeşil ışık yanacaktır. 

Bisiklet doğru şekilde teslim edilmediği takdirde park ekranında kırmızı ışık yanacaktır. Kiralama işlemi sonlandırılmadığı sürece kartınızdaki bakiyeyi kullanmaya devam eder. Böyle bir durumda lütfen bizimle iletişime geçiniz.

İstasyonlardaki Bütün Parklar Dolu İse Bisikleti Nasıl Teslim Ederim?

Kiralama istasyonunda boş park yeri bulunmadığı takdirde size en yakın istasyonda bulunan boş park ünitesine teslim ediniz. Kiosk ekranındaki “YAKINDAKİ İSTASYONLAR” butonuna basarak size en yakın istasyonları ve doluluk oranlarını görebilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Kredi Kartı İle Yükleme Yaptığımda Hesabımı Nasıl Kontrol Edebilirim?

Mobil uygulamamız ve web sayfamız üzerinden kullanım bilgilerine ulaşabilirsiniz. “Üye İşlemleri>Ödemelerim" ekranından kredi yükleme geçmişinizi, "Abone işlemleri>Kullanıcı Bilgilerim" ekranından kalan bakiyenizi ve diğer kullanıcı bilgilerinizi görebilirsiniz.

Hesabınızı kontrol edebilmeniz ve sistem tarafından gönderilecek olan bilgilendirmeleri (şifre, güncelleme, değişiklik vb.) görebilmeniz için üyelik aşamasında sistem tarafından istenen bilgilerin tamamını tam ve doğru olarak girmeniz gerekmektedir.  

Kredi Kartı Blokaj Ücreti Nedir?

Kredi Kartı ile kiralama yapılması durumunda her bir bisiklet için blokaj (ön provizyon) ücreti 100 TL’dir. Bu bizim aldığımız bir depozito değildir. Bankaların işleyiş sistemi gereği kredi kartınızdan bisiklet başına 100 TL bloke edilir. Bisikleti  kiraladığınızın günün ertesi günü saat 23.00’de bisiklet kullanımlarınız tahsil edilerek “ön provizyon” işlemi bizim tarafımızdan kapatılır ve bankanıza kartınıza konulan blokajın kaldırılması talimatı gönderilir. Blokaj kapama zamanında hala teslim etmediğiniz bisiklet varsa bu işlem sonraki güne ertelenir.

Blokaj kaldırma sürecine kadar bisikletleri istasyonlara bırakıp tekrar alabilirsiniz. Ancak blokaj kapama zamanından önce aynı kredi kartını kullanarak yeni bir kiralama işlemi yapamazsınız. Bundan dolayı kiralamak istediğiniz bisiklet adedini doğru seçmelisiniz (aynı kredi kartı ile en fazla 3 adet bisiklet kiralayabilirsiniz).

Kredi Kartı İle Kiralama Güvenli Midir?

Kredi kartı ile kiralamalarda üzerinize kayıtlı cep telefonunuza 3D güvenlik şifresi gelmektedir. Bu şifre ile onayladığınız takdirde kartınızdan kredi yüklenecektir.

Müşteri Hizmetlerine Nasıl Ulaşırım?

0534 275 0163 numaralı telefondan veya web sitesi/mobil uygulamada bulunan iletişim bölümünden ulaşabilirsiniz.